anunt profesionistiŞCOALA DE IARNĂ DE APITERAPIE A SOCIETĂŢII ROMÂNE DE APITERAPIE

CONSTANŢA 24-26 ianuarie 2014

Curtea Brâncovenească, str. VasileLupu nr 43-45

Sâmbătă 25 ianuarie şi Duminică 26 ianuarie între orele 09:00 – 17:00

Invităm medicii (de oricespecialitate), farmaciştii, asistenţii medicali, terapeuţii la

Cursurile Şcolii de Iarnă de Apiterapie!

LECTORI: drd. ŞTEFAN STÂNGACIU, dr. CătălinaRudencu

Înscrierea se face la:   – telefon 0742824374 sau

- prin e-mail: catalinarudencu@yahoo.com

Organizatori –   SocietateaRomână de Apiterapie, Asociaţia “EDUVIT”,

Fundaţia Sf. Martiri Brâncoveni

1. A) „Materia medica„:

- Biologia albinei

- Importanţa albinei în natură

- Apicultura cu finalitate medicală

- Tehnici de producere a produselor apicole cu destinaţie medicală

- Produsele apicole (origine, caracteristici, compoziţie, proprietăţi, utilizări, tehnici de administrare)

- Cum se obţine şi apoi menţine calitatea unui produs apicol

1. B) Mărturii, descrieri de cazuri rezolvate/ameliorate prin Apiterapie. Fiecare dintre medicii participanţi care sunt deja specialişti în apifitoaromaterapie să pregătească 1-3 cazuri în care au avut succes maxim pentru a le discuta cu restul participanţilor. Pacienţii respectivi pot fi prezenţi în sală (intrarea gratuită).
  1. C) Afecţiunile specifice iernii: prevenire şi tratament.
  1. D) Afecţiunile în care Apiterapia are eficienţă maximă, clasificate pe specialităţi medicale: prevenire şi tratament.
  1. E) Varia, de ex. Tehnici si metode complementare care pot ameliora eficienţa apiterapiei (de ex. maggots therapy ca metodă preliminară, înainte de folosirea mierii şi propolisului în tratamentul plăgilor cronice, etc.).
  1. F) „Medicul – pacient„. Stabilirea, în comun cu toţi participanţii, a unor protocoale de tratament pentru o parte din participanţi care doresc să îşi rezolve problemele medicale personale.

Orice alte idei care sunt interesante pentru majoritatea participanţilorşi care se aprobă în dimineaţa fiecărei zile.